تبلیغات
متکازینی ها
 
 
وسیله ساخت متکازین

مدیر محترم و فعال وبلاگ زیبای هنرعابدین در آخرین پستش با درج عکس بالا سئوالی را مطرح کردند
 به این مضموم که نام این وسیله و کاربردش چیست .

"زمان‌های گذشته در مناطق هزارجریب،‌ با توجه به فراوانی و در دسترس بودن چوب، برای ساخت ظروف از چوب درختان جنگلی استفاده می‌کردند. یکی از این ظرف‌ها لاک؛ Laak یا Lāk است که به آن آرد لاک[1] و یا چو لاک نیز می‌گفتند. لغتنامه دهخدا واژه لاک را اینگونه معنا می‌کند:
«لاک: لاک. (اِ) تغار چوبین که آرد سرشند در آن . نقیر. تغار. کاسه و کاسه چوبین (برهان) (آنندراج). لاوَک . ظرف چوبی که با چرخ‌های آبی می‌تراشند و یکپارچه می‌باشد.»[2]
لاک، مصارف فراوانی در زندگی آن زمان داشت. از لاک در واقع بعنوان لگن و یا ظرف بزرگی برای خمیر کردن استفاده می‌شد. همچنین برای نگهداری مواد غذایی و موارد دیگر آشپزی نیز می‌شد از آن استفاده کرد. یکی دیگر از موارد جالب استفاده از لاک، استفاده از آن در عروسی‌ها و جشن‌ها بعنوان ساز ضربی بود که با نواختن بر آن مردم به جشن و شادی می‌پرداختند. نام رقص محلی «لاک سری سماع» نیز به همین دلیل انتخاب شده است. زیرا لاک نقش یک ساز ضربی را ایفا می‌کرد."


**
در مطلب دیگر ، انتشار ابتکارات شهید بزگوار سید عابدین در دیگر سایتها را اطلاع رسانی کردند .

**
و در مطلبی به همشهریان بابت شهید شدن زائرین حسینی تسلیت گفتند.
"خبردار شدیم که کاروان زائران کربلای حسینی شهرستان بهشهر به مدیریت جناب آقای رحمانی خلیلی،‌مورد سوء قصد یزیدیان زمان قرار گرفت و به شهادت سه تن از از زائرین و مجروح و زخمی شدن چند تن دیگر منجر شد.
از زمانی که مولای ما اباعبدالله در آن سرزمین به شهادت رسید،‌ شیعیان عاشق و شیدای اباعبدالله همیشه با سختی و مشقت به زیارت سرور و سالار آزادگان شتافته‌اند و هم‌اکنون نیز فرزندان شمر و خولی و عمر سعد، همچنان به قتل و کشتار شیعیان مخلص اباعبدالله می‌پردازند. خوشا به سعادت این دو بانوی شهید (شهید کشاورزیان و شهید سعدی) که در ایام عزاداری اباعبدالله به میهمانی مولایمان رفتند.
این ضایعه بزرگ را به همه همشهری‌های عزیز و بخانواده این عزیزان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آنان صبر و اجر مسئلت می‌نمایم.
اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد.
 اسامی ۴۱ زائر بهشهری به سرپرستی محمدحسن رحمانی خلیلی که مورد حمله تروریستی قرار گرفتند،
در وب مذکور موجود است "
برچسب ها: هنرعابدین، شهید سیدعابدین، شهدای زائربهشهری، رحمانی خلیلی، کربلا، امام حسین ع، لاک چو لاک،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 30 آذر 1391 توسط مدیر وبلاگ